باور فرهنگی مورد تاکید رهبری در عزم و اراده مسئولین کم رنگ مشاهده می شود

وی افزود : به تعبیرمقام معظم رهبری اقتدار حقیقی ، اقتدار فرهنگی است لذا همواره بر مسئله فرهنگ تاکید داشته اند ولی این مهم در باور دیگر مسئولین چنین جایگاهی ندارد و کمتر عزم و اراده ای برای سرمایه گذاری جدی در امر فرهنگ مشاهده می شود .

 

استاد دانشگاه تهران با اشاره به این که نفوذ و رخنه فرهنگی غرب به سردمداری آمریکاست ، خاطر نشان کرد : مقام معظم رهبری بارها هشدار داده اند اما مدیران وظیفه خود را بدرستى انجام نداده اند مثلا هنگام انذار در خصوص تهاجم فرهنگی ،وزیر ارشاد دولت موسوم به اصلاحات سیاست تساهل و تسامح را تبلیغ و ترویج کرد و ما در حوزه هاى مختلف فرهنگ ، هنر و رسانه شاهد جولان جریان غربگرا بودیم .

 

امروز عزم و ارداه جدی در دولت برای مقابله با فرهنگ غرب وجود ندارد/سیاست فرهنگی لیبرال در دستور کار کارگزاران و اصلاح طلبان است

حسینی ادامه داد : اکنون عزم و ارداه جدی برای مقابله با فرهنگ غرب وجود ندارد و به همان سیاست لیبرالیسم فرهنگى که در دستور کار کارگزاران و اصلاح طلبان است بها داده می شود و نه تنها جبهه فرهنگی انقلاب و آثار نیروهای مومن چندان مورد حمایت قرار نمی گیرد بلکه در مواردی فرش قرمز در برابر عناصر زاویه دار با مبانی فکری اسلام ناب و انقلاب پهن می شود ، ازهنرمندی مثل مرحوم سلحشور که عمری برای ارائه هنر دینی تلاش کرده تجلیل و تقدیر به عمل نمی آید اما هنرمندی که دل در گرو فرهنگ و هنر مبتذل غرب دارد و با آرمان های امام و انقلاب فاصله دارد مورد عنایت قرار می گیرد .

 

برخی مدیران فرهنگى به ظاهر ملزم به تبعیت از رهبری ولى در عمل ادامه دهنده مسیر و فکر خود هستند

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم خاطرنشان ساخت : اخیرا رهبرى تعبیر تأمل برانگیز ولنگاری فرهنگی را بکار بردند که حاکی از نوعی تعمد و اصرار بر خط مشی متفاوت با نظام است و مسئولان ذى ربط نه با غفلت که با علم و عمد مسیر دیگری را برگزیده اند ،هر چند که به ظاهر خود را ملزم به تبعیت از رهبری می دانند ولی در عمل خط خود را ادامه می دهند.

 

وی اذعان کرد : رهبری بر وظیفه نظارتی دستگاهی چون ارشاد تاکید دارند که به محصولات فرهنگی و هنری ناسالم مجوز داده نشود ولی به وفور در حوزه کتاب ، فیلم ، موسیقی ، هنرهای تجسمی و … شاهد کالاهایی با مضامین مغایر با اخلاق ، اعتقادات و مصالح ملی هستیم .

 

اذعان به افتضاح بودن برخی کالاهای فرهنگی توسط مدیران برای کاستن از واکنش علماء است

حسینی در ادامه بیان کرد : گاه به ناچار مدیران خود به افتضاح بودن برخی از آن ها اذعان می کنند که البته این سیاست نیز برای کاستن از واکنش علماء و نیروهای دلسوز و رسانه هاست و حرکتی تاکتیکی بیش نیست و گرنه استراتژی همان است که در آغاز دولت جدید اعلام شد و اعتقاد چندانی به امر نظارت مشاهده نمی شود.

 

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم گفت : اخیرا ۲ نفر از اعضای شورای بازبینی فیلم (صدور پروانه نمایش ) که در خصوص ابتذال فیلم ” ارادتمند، نازنین ، بهاره ، تینا ” و عدم امکان اصلاح آن اظهار نظر کردند به بهانه چرخش نخبگان و استفاده از دیگر هنرمندان و کارشناسان کنار گذارده شدند در حالی که این گردش اعضاء شامل حال عده ای خاص شد.

 

لبیک گویی مسئولان به مسائل فرهنگی صرفا لقلقه زبان است

این استاد دانشگاه با اشاره به این که بارها تذکر داده شده است ولی ولنگاری فرهنگی در دیگر محیط ها مثل دانشگاه ها و فضای مجازی نیز مشاهده می شود ، اظهار داشت : لبیک گویی مسئولان صرفا لقلقه زبان است و عملا دیدگاه خود را تعقیب می کنند و مصادیق و موارد ولنگاری در حوزه های گوناگون متاسفانه کم نیست که در این مختصر نمی توان به همه آن ها پرداخت .

 

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامى در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر این که این دغدغه های فرهنگی رهبر انقلاب متوجه کدام نهادهاست ، عنوان کرد : در خصوص بی اهتمامی فرهنگی که علی القاعده اقدامات ایجابی را در برمی گیرد مخاطب همه نهادها و دستگاههای فرهنگی و آموزشی هستند .

 

حسینی افزود : با توجه به سرمایه گذاری فراوان جبهه معارض در هدف قرار دادن ایمان ،باور و اخلاق جامعه و به ویژه نسل جوان ، با تولید انبوه و پرجاذبه کالاهای فرهنگی و هنری و راه اندازی بیش از ۲۰۵ شبکه تلویزیونی فارسی زبان ماهواره ای و بهره گیری گسترده از فضای مجازی ،حرکت لاک پشتی و آرام نهادها نمی تواند جوابگوی این سیل خانمان برانداز باشد .

 

امید نداشتن به دستگاه های دولتی رهبر انقلاب را به سوی جوانان متدین سوق داده است

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامى ابراز داشت : بنابراین همه افراد حقوقی و حقیقی باید بر تلاش خود بیفزایند و به جهاد کبیر که همان جهاد فرهنگی و جنگ نرم است اهتمام جدی داشته باشند و اخیرا رهبری جوانان متدین و متعهد را پیش از گذشته مخاطب حرکت در این زمینه قرار می دهند انگار امید چندانی به دستگاه های رسمی ندارند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم در پایان افزود : در خصوص ولنگاری فرهنگی نیز بیش از همه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، وزارت علوم ، آموزش و پرورش و شورای عالی فضای مجازی مسئولیت دارند و نیز دستگاه های نظارتی مانند مجلس شورای اسلامی و سازمان بازرسی کل کشور نباید در برابر سهل انگاری و تقصیر دست اندرکاران بی تفاوت باشند و تماشاچی به زمین ماندن مطالبات رهبری از جمله اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور و پیوست فرهنگی پروژه های بزرگ باشند.