به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو، مهدی عبوری معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی در نشست خبری اولین نمایشگاه تخصصی نقش وزارت راه و شهرسازی در دفاع مقدس بیان کرد: وزارت راه و شهرسازی خلأهای دوران دفاع مقدس را پشت جبهه ها پر می کرد، اما بسیاری از این مجاهدت ها به خوبی دیده نشده است.

عبوری با بیان اینکه هرگاه در مسیر شکست دیوار تحریم گامی برداشت شود همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی است، افزود: در حال حاضر درصدد برگزاری نمایشگاه دائمی از دستاوردهای وزارت راه و شهرسازی در موزه دفاع مقدس هستیم.

تبیین نقش وزارت راه در دفاع مقدس؛ از ساخت سنگر و جاده تا سایت موشکی

معاون توسعه منابع وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس سه اداره راه قدس، نجف و کربلا در شهرهای مرزی غرب کشور تشکیل شده بود، تصریح کرد: در آن زمان این ادارات علاوه بر حفظ و نگهداری راه های مناطق محروم در ساخت جاده، سنگر و تسلیحات و سایت موشکی نیز فعالیت داشته اند. 

وی با اشاره به اینکه 15 هزار نفر از همکاران وزارت راه و شهرسازی در زمان جنگ ایثارگر شده اند، ادامه داد: در زمان جنگ وقتی بندر خرمشهر مورد حمله قرار گرفت تعدادی از همکاران در آن شهید و ایثارگر شدند و سایر بنادر جابجایی بار بندر خرمشهر را به عهده گرفتند.

عبوری با بیان اینکه 8 میلیون صندلی رزمنده در زمان جنگ توسط راه آهن جابجا شد، تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس بیش از  4 میلیون تن تجهیزات جنگی توسط راه آهن جمهوری اسلامی جابجا شد.

تبیین نقش وزارت راه در دفاع مقدس؛ از ساخت سنگر و جاده تا سایت موشکی

 

وی ادامه داد: جنگ علیه کشورمان هرگز تمام نشده و فقط تغییر شکل داده و امروز هم در حال نبرد هستیم. مهم رزمنده بودن و رزمنده ماندن است که لازمه آن فهم موقعیتی است که در آن قرار داریم. رهبر معظم انقلاب همواره فعالان جبهه اقتصادی را رزمنده می دانند و تاکید موکد در تغییر نگاه به این حوزه داشته اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این که هر کاری که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی انجام شود یک کار جهادی است، گفت: با دستور وزیر راه مقرر شد که نمایشگاه فاع مقدس برگزار شود. در این راستا به دنبال برنامه ریزی برای ایجاد یک نمایشگاه دائمی در محل باغ موزه دفاع مقدس هستیم که پیگیری های آن در حال انجام است.

سرهنگ علیرضا افشاری فرمانده  مرکز مقاومت بسیج وزارت راه و شهرسازی نیز دراین  نشست خبری اظهار داشت: این اولین همایش و نمایشگاهی است که در حوزه دفاع مقدس در این فصل از سوی وزارت راه و شهرسازی برگزار می‌شود.

تبیین نقش وزارت راه در دفاع مقدس؛ از ساخت سنگر و جاده تا سایت موشکی

 

افشاری با اشاره به آغاز همایش و نمایشگاه مذکور از دوم مهر ماه در باغ موزه دفاع مقدس افزود :‌ مقامات کشوری و لشکری، معاونان وزارتخانه و مدیران و همچنین پیشکسوتان 8 سال دفاع مقدس در این همایش حضور دارند.

وی اضافه کرد: در کنار این همایش، نمایشگاهی با حضور همه سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط وزارت راه و شهرسازی در دوران دفاع مقدس نقش‌آفرینی مهمی داشتند برگزار خواهد شد که در این باره می‌توان به سازمان‌هایی نظیر شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، سازمان هواپیمایی کشوری، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، سازمان بنادر و دریانوردی، آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک اشاره کرد.

فرمانده  مرکز مقاومت بسیج وزارت راه و شهرسازی مدت زمان برگزاری این نمایشگاه را 7 روز و آغاز آن را دوم مهر ماه اعلام کرد.

تبیین نقش وزارت راه در دفاع مقدس؛ از ساخت سنگر و جاده تا سایت موشکی